صفحه اصلی اقامت مالزی خانه دوم
نیل مالزی: اقامت مالزی خانه دوم

مالزی خانه دوم من

Malaysia My Second Home - MM2H

تنها برنامه رسمی اقامتی کشور مالزی

 

درباره مالزی

مالزی کشوری زیبا و سرسبز در جنوب شرق آسیا است که امروزه برای ایرانیان ناشناخته نیست. تعداد زیادی از هم وطنان هم اکنون با استفاده از برنامه ی اقامتی مالزی خانه دوم یا ویزاهای تحصیلی و کسب و کار در این کشور سکونت دارند. علاوه بر این، هر ساله بیش از بیست هزار توریست ایرانی برای گذران تعطیلات و دیدار با دوستان و آشنایان به مالزی سفر می کنند.

مالزی به عنوان کشوری به سرعت در حال توسعه شناخته می شود که با توجه به سیاست گزاری های حمایتی بسیاری که در راستای توسعه و جذب سرمایه گزاری خارجی طراحی و اجرا نموده، موفق شده مهاجرین، متخصصین و سرمایه گزاران بسیاری را از سرتاسر دنیا از جمله انگلستان، ایتالیا، فرانسه، کره جنوبی، ژاپن، کشورهای خاورمیانه، پاکستان و غیره در این کشور گرد هم آورد. این موضوع، کوالالامپور پایتخت مالزی را به یک کلان شهر چندملیتی زیبا و پر تحرک تبدیل نموده که تقریباً از هر نژاد و ملیتی را در آن می توان یافت.

با توجه به فرهنگ باز و پذیرای مالزیایی ها، اقلیت های خارجی در این کشور نه تنها با آغوش باز پذیرفته می شوند، بلکه به راحتی می توانند گردهم آیی ها و مناسک فرهنگی و قومی خود را بی هیچ مزاحمتی دنبال کنند. به همین جهت است که اقلیت های مختلف چینی، کره ای، عرب، ایرانی، ژاپنی، استرالیایی، انگلیسی و اروپایی، دارای نشریات، مجلات، رستوران ها و انواع سمبل های ویژه ی فرهنگی خود هستند که با استقبال محلی ها نیز مواجه می شوند. همین فرهنگ و فضای باز اجتماعی، فضای کسب و کار و تجارت را نیز تحت تاثیر قرارداده و محیط تجاری مالزی را نیز به محیطی به نسبت آزاد و همراه با احترام متقابل تبدیل نموده است.
زبان رسمی مالزی در قانون اساسی این کشور "مالایی" ذکر شده است. اما از آنجا که تنها در حدود پنجاه سال از استقلال مالزی از انگلستان می گذرد، زبان انگلیسی به طور گسترده به عنوان زبان دوم استفاده می شود و در بسیاری از مراکز از جمله دانشگاه های تراز اول، زبان رسمی تدریس و محیط دانشگاه انگلیسی می باشد.

معرفی برنامه

مالزی خانه ی دوم من یا Malaysia My Second Home که به اختصار MM2H نامیده می شود، تنها برنامه ی اقامتی رسمی کشور مالزی است. به این معنا که با آنکه می توان به وسیله ی تحصیل، ثبت شرکت یا راه اندازی کسب و کار در مالزی ویزای یک تا دو ساله دریافت نمود، اما هیچ یک از این ها به واقع یک برنامه ی رسمی مهاجرت به مالزی نیستند.

مالزی خانه ی دوم، از سال 2006 میلادی به طور رسمی از سوی دولت مالزی معرفی شده است و تا کنون هزاران خانواده با استفاده از این برنامه ی اقامتی در مالزی ساکن شده اند. دلیل اصلی این عده برای انتخاب مالزی خانه دوم به جای اخذ ویزاهایی نظیر تحصیلی و تجاری، مزایای خاص این برنامه است که با پشتوانه ی قوی دولت به متقاضیان تعلق می گیرد. مهاجرت به مالزی از طریق اقامت مالزی خانه دوم، به معنی اخذ ویزای اقامتی بلند مدت (ده ساله) برای فرد و خانواده است که به تناوب قابل تمدید به ویزاهای اقامتی ده ساله ی بعدی می باشد.استفاده از این نوع اقامت برای اتباع کلیه ی کشورها فارغ از ملیت، نژاد، مذهب و جنسیت آزاد است. مهاجرت به مالزی از این طریق برای هر فرد، اقامت مشابه برای همسر و فرزندان زیر بیست و یک سال را نیز به همراه خواهد داشت.

* مشاورین نیل مالزی وابسته به شرکت بازرگانی و خدماتی رهیافت بین الملل نیل، با سابقه و تجربه ای مثبت در امور اقامتی، دارای نمایندگی رسمی در اجرا و همراهی متقاضیان در اخذ این نوع اقامت می باشند و این نمایندگی با تایید وزارت توریسم مالزی و سفارت مالزی در تهران به تایید وزارت امور خارجه نیز رسیده است.

به طور خلاصه، در اقامت مالزی خانه ی دوم، هر متقاضی (به نمایندگی از خانواده) می بایست پس از دریافت اقامت یک حساب شخصی به نام خود افتتاح نموده و

الف) برای افراد زیر 50 سال: مبلغی معادل 300 هزار رینگیت مالزی را در این حساب به صورت سپرده ثابت واریز کند. پس از گذشت یک سال تا سقف 150 هزار رینگیت از این مبلغ را می توان جهت خرید ملک، تحصیل فرزندان، خرید خودرو یا مسائل پزشکی و درمانی برداشت نمود. مابقی مبلغ (150 هزار رینگیت) می بایست تا زمانی که متقاضی علاقمند به حفظ شرایط اقامتی خود است به صورت ثابت در حساب وی باقی بماند.

ب) برای افراد بالای 50 سال: مبلغی معادل 150 هزار رینگیت مالزی را در این حساب به صورت سپرده ثابت واریز کند. پس از گذشت یک سال تا سقف 50 هزار رینگیت از این مبلغ را می توان جهت خرید ملک، تحصیل فرزندان، خرید خودرو یا مسائل پزشکی و درمانی برداشت نمود. مابقی مبلغ (100 هزار رینگیت) می بایست تا زمانی که متقاضی علاقمند به حفظ شرایط اقامتی خود است به صورت ثابت در حساب وی باقی بماند.
پس از گشایش این حساب بانکی، فرد متقاضی و خانواده ی وی می توانند از مزایای ویژه ی اقامت مالزی خانه دوم استفاده نمایند.

مزایای اقامت مالزی با استفاده از برنامه ی مالزی خانه دوم

چنانچه گفته شد، "مالزی خانه دوم من" تنها برنامه ی اقامتی رسمی کشور مالزی است. استفاده کنندگان از این نوع اقامت از مزایای بسیاری برخوردار می شوند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

1- اقامت بلند مدت (ده ساله) قابل تمدید: طول هر دوره ویزای اقامتی خانه دوم ده سال است که به آسانی و به طور متناوب قابل تمدید به دوره های ده ساله خواهد بود. این امر بدون نیاز به حتا یک هفته حضور اجباری فرد یا خانواده در مالزی امکان پذیر است. اقامت مالزی خانه ی دوم، علاوه بر شخص متقاضی به همسر و کلیه ی فرزندان زیر بیست و یک سال نیز تعلق می گیرد.

2- امکان تبدیل به اقامت دائم: مطابق آخرین مصوبات، قابلیت درخواست برای تبدیل نوع اقامت به "اقامت دائم" پس از گذراندن یک دوره ده ساله برای افراد واجد شرایط وجود دارد.

3- اجازه ی راه اندازی انواع کسب و کار و فعالیت های تجاری: در صورت تمایل و پس از اخذ اقامت، مشاورین رهیافت بین الملل نیل برای آشنایی بیشتر شما با محیط کسب و کار و تجارت در مالزی جلساتی ترتیب خواهند داد تا پس از نیاز سنجی، اقدامات لازم جهت ثبت شرکت، دریافت مجوزها و راه اندازی کسب و کار شما در کمترین زمان به انجام برسد.

4- معافیت از مالیات: درآمد دارندگان اقامت خانه ی دوم از منشاء معتبر خارجی (به عنوان مثال حقوق بازنشستگی) از هر نوع مالیات معاف است.

5- سرمایه گذاری روی املاک: امکان خرید ملک در نقاط مختلف مالزی برای دارندگان اقامت خانه دوم فراهم است. توجه نمایید که خرید ملک در هر زمان، پیش یا پس از اخد اقامت قابل انجام است و لازمه ی اخذ اقامت نیست. جهت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی خرید ملک در مالزی و انتخاب املاک مناسب برای سرمایه گزاری و سکونت می توانید با مشاورین نیل مالزی تماس بگیرید.

6- تخفیف در خرید خودرو: پس از اخذ اقامت، هر متقاضی (فرد یا خانواده) می تواند یک خودرو شخصی مونتاژ شده در مالزی را بدون پرداخت عوارض و صرفاً جهت استفاده خریداری نماید. عوارض خودرو در موارد مختلف متفاوت است اما به طور معمول چیزی بین بیست تا چهل درصد از قیمت نهایی خودرو را کاهش می دهد. توجه نمایید که فرصت استفاده از این تخفیف خاص، تنها تا یک سال پس از صدور موافقتنامه اقامت مالزی خانه دوم می باشد.

7- تحصیل فرزندان: مدارس بین المللی، کالج ها و دانشگاه های بسیاری در مالزی مشغول به فعالیت هستند که جهت تحصیل فرزندان دارندگان اقامت خانه دوم قابل استفاده می باشند. در این مورد نیز، تیم کارگزاران مشاورین نیل در مالزی آماده ی ارائه ی مشاوره ی تحصیلی جهت انتخاب مدرسه یا دانشگاه مناسب برای فرزندان مقیم می باشند و امور انتخاب رشته، ثبت نام و مراحل اداری را برای متقاضیان به انجام می رسانند.

8- تسهیل امور بانکی: افتتاح انواع مختلف حساب های بانکی در بانک های مختلف مالزی برای دارندگان اقامت خانه دوم امکان پذیر است.

9- امکان کار و اشتغال به صورت پاره وقت: متقاضیان بالای پنجاه سال که به طور معمول کم تر در پی راه اندازی کسب و کار و ثبت شرکت می باشند، می توانند به صورت پاره وقت در زمینه های مختلف تعریف شده در قانون در ارگان های مختلف استخدام شوند.


هزینه های معمول زندگی در مالزی

هزینه های متوسط زندگی برای یک خانواده ی چهارنفره به این شرح می باشد:

1- اجاره ی یک آپارتمان مبله متوسط و مناسب در مناطق خوش نام و توسعه یافته: ماهانه 3000 تا 5000 رینگیت

2- شهریه متوسط مدارس بین المللی و کالج ها و دانشگاه ها: سالانه 15 تا 30 هزار رینگیت

3- کرایه ی خودرو شخصی: ماهانه 2500 تا 4000 رینگیت (با توجه به تنوع خودروها و مزایای دارندگان اقامت خانه دوم برای تخفیف در خرید خودرو، به طور معمول برای چهار تا شش ماه اول و پیش از انتخاب و تحویل خودرو، به اجاره خودرو یا استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیاز خواهید داشت)

4- خوار و بار، وسایل آشپزی و پوشاک: ماهانه 2000 تا 6000 رینگیت (با توجه به تنوع بسیار زیاد در سبک و سیاق زندگی، فهرست تفصیلی هزینه های این بخش را در قسمت "هزینه های جاری زندگی در مالزی" مشاهده نمایید)

5- اجاره دفتر کار: در مناطق مناسب، بین 3000 تا 15000 رینگیت (جهت اطلاعات بیشتر در زمینه اجاره املاک، به "راهنمای اجاره املاک مسکونی و تجاری در مالزی" مراجعه کنید.)


نحوه ی درخواست برای اخذ اقامت مالزی خانه دوم

برای اقدام جهت اخذ اقامت خانه دوم مالزی، متقاضیان به طور کلی می توانند به دو طریق درخواست خود را به اداره ی مهاجرت تحویل دهند:

1- درخواست فردی: متقاضی محترم می بایست به کشور مالزی سفر نموده و هزینه های سفر و اقامت را شخصاً متقبل شود. در این حالت متقاضی باید مدارک کامل و بدون هیچ گونه نقص را همراه خود داشته باشد و به اداره مهاجرت مالزی مراجعه کند. پروسه ی کامل پرونده که به طور متوسط در حدود سه ماه زمان نیاز دارد، در مراحل مختلف نیاز به حضور متقاضی دارد که به این جهت متقاضی می بایست مسائل مربوط به اسکان و اقامت و هزینه های مختلف را برای این مدت مدنظر قرار دهد. هزینه های اداره ی مهاجرت که در صورت اقدام از طریق شرکت های نمایندگی به وسیله ی آن ها پرداخت می شود، در این حالت بر عهده ی شخص متقاضی است. هم چنین در صورت اقدام از طریق شرکت های نمایندگی رسمی، این شرکت ها به عنوان ضامن متقاضی تلقی می شوند که چنانچه فرد شخصاً اقدام به گشایش پرونده اقامتی نماید، به دلیل نداشتن ضامن نیاز به پرداخت 3 هزار رینگیت هزینه ی ضمانت خواهد داشت.

2- درخواست از طریق شرکت های نمایندگی رسمی: در این حالت متقاضی ابتدا از طریق شرکت نمایندگی رسمی مشاوره کامل اخذ نموده، سپس مدارک لازم را تهیه کرده و با شرکت مورد نظر قرارداد اخذ اقامت مالزی خانه دوم را منعقد می نماید. در این حالت هزینه های قرارداد با شرکت، شامل هزینه های قانونی و امور اداره مهاجرت نیز می باشد. ضمن این که پیگیری اداری و مسئولیت موفقیت پرونده بر عهده شرکت است.

مشاورین نیل مالزی در کلیه ی مراحل، از مشاوره و عقد قرارداد تا ثبت در اداره مهاجرت و دریافت موافقتنامه اقامت مالزی خانه دوم همراه متقاضیان محترم هستند. علاوه بر این ها، هزینه دریافتی بابت هر قرارداد شامل هزینه های ثبت اقامت پس از سفر به مالزی، امور گشایش حساب بانکی، هماهنگی های بیمه و خدمات مشاوره پشتیبانی پس از ورود به مالزی نیز می باشد.

مدارک لازم برای درخواست اقامت مالزی

1- یک نسخه کپی ساده از تمام صفحات گذرنامه (متقاضی و همراهان)

2- یک نسخه کپی برابر اصل از 6 صفحه اول پاسپورت (متقاضی و همراهان)

3- پنج قطعه عکس شش در چهار (متقاضی و همراهان)

4- ترجمه شناسنامه (متقاضی و همراهان)

5- ترجمه سند ازدواج

6- رزومه متقاضی (مطابق فرم موجود در دفتر شرکت)

7- ترجمه آخرین مدرک تحصیلی متقاضی

8- ترجمه اسناد املاک و ارزشیابی املاک (در صورت احراز)

9- اصل و ترجمه گردش حساب بانکی متقاضی (یا متقاضی و همسر) برای آخرین دوره سه ماهه

10- اصل و ترجمه گواهی موجودی در تاریخ پایانی دوره سه ماهه در بند قبل. موجودی حساب می بایست در این تاریخ برای متقاضیان زیر پنجاه سال حداقل 500 میلیون تومان و برای متقاضیان بالای پنجاه سال حداقل 350 میلیون تومان باشد. رقم موجودی می بایست در تاریخ نهایی گردش سه ماهه (بند 9) و گواهی موجودی (بند 10) مطابق با یکدیگر باشد.

11- مدارک درآمدی معادل حداقل 10 میلیون تومان. این مبلغ می تواند جمع دریافتی حقوق و مزایای شخص متقاضی و همسر ایشان باشد. لازم است مدارک درآمد حداقل 10 میلیون تومان بابت 3 ماه آخر در سه برگه جداگانه به صورت ترجمه رسمی فیش حقوقی یا نامه انگلیسی در سربرگ محل خدمت ارائه شود و این رقم (یکجا یا در مجموع چند رقم) در هر 3 ماه صورت حساب گردش مالی نشان داده شود.

12- اصل و ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی


پس از اخذ اقامت خانه دوم و مهاجرت به مالزی

پس از اخذ موافقتنامه اولیه برای اقامت مالزی خانه دوم، متقاضی و همراهان می بایست جهت مهاجرت به مالزی آماده شوند. مراحل بعدی عبارتند از:

1- تسویه حساب با شرکت و دریافت موافقتنامه مهاجرت به مالزی. توجه کنید که از تاریخ صدور موافقتنامه اقامت خانه دوم، حداکثر شش ماه فرصت دارید که به مالزی سفر کرده و نسبت به ثبت اقامت اقدام نمایید. چنانچه این مهلت به انتها برسد، ممکن است مجبور باشید پرونده را به طور کامل و از ابتدا ثبت نموده و مجدداً درخواست اقامت کنید.

2- آماده شدن برای سفر، فراهم آوردن مبلغ مورد نیاز جهت سپرده گذاری و برنامه ریزی برای تامین هزینه های جاری زندگی در مالزی

3- تهیه بلیط برای حداقل سه هفته بعد از زمان دریافت اقامت (دریافت ویزای ورودی به مالزی تنها بعد از تهیه ی بلیط امکان پذیر است و به حداقل ده روز کاری زمان نیاز دارد)

4- اخذ ویزای سه ماهه با کد اقامتی: پس از دریافت موافقتنامه اولیه ی اقامت، مشاورین نیل مالزی جهت اخذ ویزای ورود به مالزی با کد اقامتی از سفارت مالزی در ایران برای شما اقدام می نمایند. در این مرحله تعدادی مدارک هویتی مجددن از شما درخواست می شود که می بایست همراه با اصل پاسپورت، دعوت نامه و بلیط و گواهی موجودی بانکی به مبلغ حداقل 12 میلیون تومان تحویل داده شود. توجه کنید که چنانچه ورود به مالزی بدون ثبت کد اقامتی انجام شود، در زمان ثبت اقامت خانه دوم در مالزی هر یک از افراد مشمول در پرونده شامل جریمه نقدی خواهد شد. بنابراین توصیه می شود حتماً ویزای ورودی را با نظارت کارشناسان دفتر تهران تهیه نمایید.

5- هماهنگی با دفتر مشاورین نیل مالزی در تهران در مورد زمان و نحوه ی سفر به مالزی، تکمیل فرم های مربوط به هماهنگی استقبال در فرودگاه، رزرو هتل، اسکان و برنامه ریزی خدمات پس از ورود به مالزی

6- سفر به مالزی، انجام استقبال در فرودگاه توسط کارگزاران محلی نیل در مالزی، اسکان موقت در هتل یا آپارتمان حسب درخواست متقاضی

7- افتتاح حساب بانکی، سپرده گذاری، انجام معاینات پزشکی، خرید بیمه و ثبت اقامت خانه دوم در پاسپورت متقاضی و همراهان. توجه کنید که برای انجام این موارد، حضور متقاضی و همراهان در مالزی الزامی است و به طور معمول سه روز کامل کاری برای انجام این امور کافی خواهد بود. در کلیه مراحل افتتاح حساب بانکی، سپرده گذاری، انجام آزمایشات پزشکی، انتخاب و خرید بیمه، مراجعه به اداره مهاجرت برای ثبت ویزا در پاسپورت ها، یکی از کارگزاران نیل مالزی با شما همراه خواهد بود. برای ثبت اقامت، پرداخت هزینه ی ثبتی ویزا به اداره مهاجرت (110 رینگیت به ازای هر سال ویزا برای هر پاسپورت)، ارائه ی ترجمه ی رسمی گواهی عدم سوء پیشینه ی شخص متقاضی، ارائه گواهی سپرده بانکی و ارائه مدارک بیمه و آزمایشات پزشکی الزامی است. توجه داشته باشید که هر سری آزمایش پزشکی برای دارندگان اقامت خانه دوم، در حدود 200 تا 300 رینگیت هزینه دارد که تنها یک بار و در مرکز درمانی معتبر دریافت خواهد شد.

8- مشاوره و انجام امور مربوط به اجاره آپارتمان در کوالالامپور، تحصیل فرزندان، خرید خودرو شامل تخفیف خاص دارندگان اقامت خانه دوم مالزی و مشاوره خرید ملک و راه اندازی کسب و کار و ثبت شرکت در مالزی و اخذ وام های بانکی در بانک های معتبر مالزی که بعد از اتمام مراحل فوق در دفتر کوالالامپور انجام خواهد شد.


تمدید اقامت مالزی خانه دوم

دارندگان اقامت خانه دوم می بایست در هنگام ثبت مهر اقامت در پاسپورت بابت هر سال ویزا مبلغ 110 رینگیت به اداره مهاجرت پرداخت نمایند. به عنوان مثال برای پاسپورتی که 3 سال اعتبار دارد، با آنکه موافقتنامه اقامت خانه دوم برای ده سال صادر شده است، بنا به اعتبار پاسپورت ویزای اقامتی سه ساله صادر می شود و بابت این ویزا مبلغ 330 رینگیت در هنگام ثبت پرداخت می شود. پس از پایان این سه سال و با تمدید یا تعویض پاسپورت، مهر جدید اقامتی در پاسپورت ثبت خواهد شد و طول مدت ویزای اقامتی جدید باز بستگی به اعتبار پاسپورت خواهد داشت.

پس از اتمام ده سال اول اقامت خانه دوم و جهت تمدید به دوره ی ده ساله ی دوم، مطابق با قوانین فعلی، تنها لازم است که متقاضی یک فرم درخواست تمدید اقامت را تکمیل نموده و همراه با گواهی سپرده بانکی و کارت بیمه و مدارک هویتی به اداره مهاجرت تحویل دهد. اقامت به طور اتوماتیک به یک دوره ی ده ساله ی دیگر تمدید می شود و تنها هزینه ی لازم برای پرداخت، همان هزینه ی 110 رینگیت به ازای هر سال ویزا در هر پاسپورت است.

نکته ی بسیار مهم:

بدیهی است که چنانچه پس از مهاجرت به مالزی و در طول اقامت در این کشور تخلف یا جرمی خلاف مقررات مالزی از سوی متقاضیان یا همراهان صورت بگیرد، این امر ممکن است منجر به لغو اقامت یا عدم تمدید آن شود.


لغو اقامت مالزی خانه دوم

چنانچه پس از اخذ اقامت و مهاجرت به مالزی از طریق اقامت خانه دوم، به هر دلیلی متقاضی یا همراهان تصمیم به لغو اقامت خود بگیرند، این امر به سادگی و تنها با تکمیل فرم مربوط به عدم علاقه به ادامه اقامت و ارائه گواهی سپرده بانکی و پاسپورت قابل انجام است. پس از لغو اقامت، سپرده ثابت عیناً توسط متقاضی قابل برداشت است.

 


نکات کلیدی درباره ی مراحل مختلف اخذ اقامت مالزی خانه دوم

1- نحوه ی درخواست برای اقامت مالزی

الف) در کلیه مراحل تدوین و تهیه مدارک، از مشاور اقامتی خود کمک بگیرید تا مدارک با حداقل ایراد تهیه شوند. تهیه و ترجمه مدارک مربوط به اقامت، امری حساس است که دقت نظر و تجربه فراوانی می طلبد. با کمک گرفتن از مشاور، هزینه های مادی و زمان لازم برای گردآوری مدارک به حداقل تقلیل می یابند.

ب) با توجه به حساسیت کار، ممکن است در هر مرحله از روند اداری پرونده ارائه ی برخی مدارک تکمیلی یا بعضاً ارائه ی مجدد تعدادی از مدارک ضروری باشد. مشاورین رهیافت بین الملل نیل در صورت وقوع چنین مواردی با شما تماس خواهند گرفت تا نسبت به تکمیل مدارک در اسرع وقت اقدام نمایید. بهتر است برای چنین مواردی آمادگی داشته باشید.

پ) مدارک درآمدی، گواهی های بانکی و مدارک مربوط به املاک و دارایی ها علاوه بر شخص متقاضی، از همسر ایشان نیز قابل قبول می باشد. به این معنا که ضرورتی ندارد کلیه ی مدارک و دارایی ها به نام شخص تشکیل دهنده ی پرونده باشد.

ت) برای ارائه مدارک، تکمیل مدارک، ثبت در اداره  مهاجرت مالزی و اخذ موافقتنامه نهایی اقامت مالزی خانه دوم، هیچ نیازی به حضور متقاضی یا سایر همراهان عضو در پرونده نمی باشد. اما پس از اخذ موافقتنامه و در موارد مربوط به ایجاد حساب بانکی، سپرده گذاری، انجام آزمایشات پزشکی، خرید بیمه و نهایتاً ثبت ویزا در پاسپورت، حضور کلیه اعضای پرونده الزامی است. این مراحل که با همراهی کارگزاران رهیافت بین الملل نیل در مالزی انجام می شوند، مجموعاً در سه روز کاری قابل انجام اند.

ث) خرید ملک در مالزی هیچ گونه اقامت و ویزایی به دنبال ندارد. اما متقاضیانی که صاحب ملکی به ارزش حداقل یک میلیون رینگیت در مالزی باشند، می توانند در صورت موافقت احتمالی اداره مهاجرت و پس از تشکیل پرونده اقامتی، با گذاشتن سپرده ثابت کمتری در حساب بانکی خود اقامت مالزی خانه دوم را کسب نمایند. این روش به طور کلی توصیه نمی شود چرا که پیش از اخذ اقامت مالزی خانه دوم، شانس گرفتن وام های بانکی بسیار ضعیف و سقف و مدت بازپرداخت آن ها بسیار کم می باشد. از طرف دیگر، موافقت اداره مهاجرت با سپرده گذاری کمتر از حد معمول، به هیچ عنوان قطعی نیست.

ج) تبدیل انواع دیگر اقامت مالزی به اقامت خانه دوم میسر است، اما فاصله ی بین صدور دو ویزا بر مبنای نوع ویزای قبلی فرد متفاوت خواهد بود. برای کسانی که پیش از این از ویزای کار و ویزاهای تجاری استفاده می کرده اند، تبدیل اقامت به اقامت خانه دوم بدون وقفه امکان پذیر است، اما به عنوان مثال برای ویزای دانشجویی، تبدیل نوع اقامت به اقامت خانه دوم نیازمند حداقل سه ماه فاصله بین لغو ویزای دانشجویی تا اخذ ویزای خانه دوم می باشد.

چ) پرونده و درخواست مهاجرتی کلیه متقاضیان اقامت خانه دوم با شرایط مساوی بررسی می شود، به این معنا که دارا بودن سابقه ویزای کار یا تحصیلی، مزیتی برای افزایش شانس اخذ اقامت مالزی خانه دوم محسوب نمی شود.

2- سپرده ی ثابت بانکی

الف) سپرده گذاری جهت اخذ اقامت مالزی خانه دوم، تنها پس از دریافت موافقتنامه اولیه انجام می شود. پیش از اعلام موافقت، نیاز به هیچ گونه سپرده گذاری و انتقال سرمایه ندارید.

ب) سپرده گذاری تنها در بانک های رسمی مالزی قابل قبول است. مبلغ سپرده نیز تنها به واحد رینگیت مالزی قابل سپرده گذاری است و امکان معرفی حساب ارزی به عنوان حساب سپرده اقامتی وجود ندارد. بدیهی است که برای امور جاری یا تجاری، دارندگان اقامت مالزی خانه دوم می توانند به هر تعداد و در هر بانکی که پذیرای مشتریان ایرانی باشد حساب بانکی پس انداز، جاری یا ارزی باز کنند.

پ) مبلغ سپرده در بانک مالزیایی هم چنان که پیشتر گفته شد، 300 هزار رینگیت برای متقاضیان زیر پنجاه سال و 150 هزار رینگیت برای متقاضیان بالای پنجاه سال است که در حساب شخصی متقاضی (یا متقاضی و همسر) سپرده می شود. برای هر پرونده (متقاضی، همسر و فرزندان زیر 21 سال) تنها یک حساب سپرده کفایت می کند.

ت) پس از یک سال، متقاضیان زیر پنجاه سال می توانند تا سقف 150 هزار رینگیت، و متقاضیان بالای پنجاه سال تا سقف 50 هزار رینگیت از مبلغ سپرده را برداشت نموده و صرف خرید ملک، تحصیل فرزندان، مسائل پزشکی و درمانی یا خرید خودرو نمایند. مابقی مبلغ به عنوان ودیعه ی اقامت شما می بایست تا زمانی که مایل به ادامه اقامت هستید در حساب بانکی به طور ثابت باقی بماند. البته سود سپرده قابل برداشت است.

ث) چنانچه برای انتقال پول از ایران از طریق صرافی اقدام می نمایید، حتماً از صرافی های مطمئن، معتبر و رسمی استفاده کنید.

3- تحصیل

الف) برای سنین مدرسه: در کوالالامپور چندین مدرسه بین المللی انگلیسی زبان و دو مدرسه ایرانی مشغول به فعالیت هستند. توصیه می شود چنانچه در اواسط یا اواخر سال تحصیلی وارد مالزی می شوید، برای امتحان های همان سال به طور غیر حضوری از مدارس ایرانی استفاده کنید و به فرزند خود مهلت دهید تا چند ماهی را به آشنایی با محیط و یادگیری زبان انگلیسی بپردازد و سال بعد برای ثبت نام در مدارس بین المللی اقدام نمایید. اگر مهلت کافی پیش از شروع سال تحصیلی وجود دارد و وضعیت زبان انگلیسی فرزندتان نیز چندان نامناسب نیست، می توانید از سال اول ورود ایشان را در مدارس بین المللی ثبت نام نمایید. توجه کنید که طبق قوانین موجود، دانش آموزانی که پایه های اول و دوم دبیرستان را به پایان رسانده اند (سال های 9 و 10)، در هر حال برای سال 10 ثبت نام خواهند شد زیرا طبق قانون مدارس بین المللی گذراندن 2 سال پایانی (10 و 11) در مدرسه بین المللی اجباری است. بنا بر این در این موارد بهتر است برای دو سال آخر فرزندتان را در مدارس ایرانی ثبت نام کنید و هم زمان وی را برای تقویت زبان انگلیسی در کلاس های فوق برنامه ثبت نام نمایید.

ب) کارشناسی: در مالزی نیز مانند ایران، سال 11 سال پایانی مدرسه (معادل دیپلم متوسطه ایران) است. سال 12 یا همان سال پیش دانشگاهی، هم در مدارس بین المللی و هم در کالج ها و دانشگاه ها برگزار می شود و بسته به رشته دانشگاهی مورد علاقه فرد متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، دانش آموزی که سال 11 را به پایان رسانده و علاقمند به تحصیل در رشته معماری است، وارد یک دانشگاه یا کالج ارائه کننده رشته معماری می شود، یک سال پیش دانشگاهی معماری را در همان دانشگاه می گذراند و سپس در همان دانشگاه وارد دوره کارشناسی معماری می شود. توجه کنید که لزوماً همه ی دانشگاه ها دوره پیش دانشگاهی را برگزار نمی کنند.

پ) کارشناسی ارشد و دکتری: چنانچه فرزندی دارید که با توجه به سن مشمول طرح نمی باشد اما علاقمند است که به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکتری به مالزی مهاجرت کند، امکان این امر نیز میسر است. با توجه به تخصصی بودن شرایط پذیرش مقاطع تکمیلی در دانشگاه های مالزی، بهتر است در این مورد خیلی زود تر از اخذ اقامت خانواده اقدام به گرفتن مشاوره از طریق رهیافت بین الملل نیل یا هریک از کارگزاران شرکت نمایید تا زمان لازم را از دست ندهید.

ت) دوره های زبان انگلیسی، پیش نیاز تحصیل، زندگی و کار در مالزی: کالج های بسیاری در مالزی دوره های متنوع زبان انگلیسی را برای کسانی که قصد تحصیل، اقامت، سرمایه گزاری و مهاجرت به مالزی دارند را برگزار می کنند. در مورد متقاضیان اقامت مالزی خانه دوم، چه در مورد والدین و چه در مورد فرزندان، در بسیاری از موارد گذراندن انواع مختلف این دوره ها بسته به استفاده ای که از زبان انگلیسی خواهید کرد ضروری است. در این مورد نیز گروه کارگزاران رهیافت بین الملل در مالزی می توانند با مشاوره دقیق کالج های زبان معتبری را منطبق با نیاز شما معرفی نموده و امور ثبت نام و شرکت در دوره های زبان انگلیسی را برای شما به انجام برسانند.

ث) توجه کنید که شهریه اغلب دانشگاه های مالزی برای دانشجویان خارجی و داخلی حدوداَ یکسان است. به همین جهت تخفیف خاصی (به جز یک تخفیف جزئی مربوط به هزینه های خاص ویزا و دانشجویان خارجی) به دارندگان اقامت مالزی خانه دوم تعلق نمی گیرد.

4- بیمه و مسائل درمانی

الف) کلیه متقاضیان و همراهان اقامت مالزی خانه دوم، می بایست پیش از ثبت ویزا در پاسپورت تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. پس از ورود به مالزی و گشایش حساب بانکی، آزمایشات پزشکی مربوط به اقامت انجام می شود و سپس شرکت ها و طرح های مختلف بیمه به شما معرفی خواهند شد تا از میان آن ها بنا بر سلیقه و نیاز خود طرحی را انتخاب نموده و خریداری نمایید. بودجه مورد نیاز معمول برای یک بیمه عادی برای یک خانواده چهار نفره در حدود سالی 2500 تا 5000 رینگیت است.

ب) حداکثر سن شمول بیمه معمولاً شصت تا شصت و پنج سال است. در مواردی که سن متقاضی بیش از این باشد، خرید بیمه اجباری نیست اما متقاضی می بایست درخواست بیمه را به شرکت بیمه ارائه نموده و نامه رد تقاضای بیمه را دریافت نماید تا در زمان ثبت ویزای اقامت مالزی خانه دوم به افسر مسئول پرونده نشان داده شود.

پ) بیمه های معمول در مالزی، حوادث و بستری شدن در بیمارستان و اعمال جراحی را پوشش می دهند. به این معنا که مراجعه به دکتر جهت امور سرپایی، به عنوان مثال سرماخوردگی، مشمول بیمه نمی شود. هم چنین بیمه به بیماری هایی که پیش از زمان خرید بیمه وجود داشته اند تعلق نمی گیرد. در مورد بیماری های خاص هم اغلب موارد مشمول بیمه نمی شوند اما انجمن های ویژه برای بیماری های خاص وجود دارند که می توان با مراجعه و عضویت در آن ها از امکانات موجود استفاده کرد.

ت) مراکز درمانی و بیمارستانی اعم از خصوصی و دولتی در مالزی به وفور یافت می شوند. فهرستی از مراکز برتر درمانی پس از ورود به مالزی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت تا در صورت بروز بیماری بتوانند در اسرع وقت از مراکز پزشکی مناسب استفاده نمایند.

5- خرید ملک

الف) برای خرید ملک به هیچ عنوان عجله نکنید. خرید املاک در کوالالامپور معمولاً بخش اعظم سرمایه گذاری متقاضیان اقامت مالزی خانه دوم را تشکیل می دهد، بنابراین بهتر است تا حد امکان مشاوره کاملی در مورد قوانین، هزینه ها، ارزش گذاری املاک، شرایط تامین وام و اعتبار از بانک ها و غیره دریافت نمایید و سپس اقدام به خرید ملک کنید. کارگزاران رهیافت بین الملل نیل در مالزی در جلسات مشاوره ای که برای شما ترتیب می دهند، ابتدا این مسائل را به طور کامل برای شما تشریح خواهند نمود و سپس مطابق با سلیقه و بودجه شما ملک مناسب را از طریق آژانس های معتبر پیدا نموده و برای پیداکردن وکیل و انجام امور بانکی و اخذ وام مسکن از بانک های معتبر مالزی به شما کمک خواهند کرد.

ب) از روزی که ملک مورد علاقه و منطبق با بودجه ی شما پیدا می شود، برای املاک مسکونی حداقل شش ماه و برای املاک تجاری نه تا دوازده ماه زمان لازم است تا کل فرآیند قانونی اخذ تاییدیه دولت مالزی برای خرید ملک، هماهنگی و اخذ موافقتنامه وام، انتقال سند و سایر مسائل انجام شود.

پ) حداقل میزان خرید برای خارجی ها در مالزی، در املاک مسکونی و تجاری 500 هزار رینگیت به ازای هر واحد است.

 


6- خرید خودرو معاف از مالیات

الف) امتیاز خرید خودرو معاف از مالیات برای دارندگان اقامت مالزی خانه دوم، تنها در سال اول قابل استفاده است. بنابراین بهتر است هرچه زود تر ضمن مشاوره با کارگزاران دفتر مالزی، خودرو مورد پسند خود را انتخاب نموده و پیش پرداخت خرید آن را انجام دهید. تحویل خودرو های معاف از مالیات معمولاً چهار ماه زمان نیاز دارد.

ب) علاوه بر استفاده از تخفیف مالیاتی (در موارد مختلف 20 تا 40 درصد قیمت معمول خودرو)، کارگزاران رهیافت بین الملل نیل در مالزی این امکان را فراهم آورده اند تا شما بخشی از مابقی قیمت خودرو را نیز به صورت وام کم بهره (5 تا 6 درصد) و در طول 5 تا 6 سال پرداخت نمایید.

پ) تخفیف مالیاتی تنها به ماشین های ساخته شده یا مونتاژ شده در مالزی تعلق می گیرد و در هر مورد از دیگری متفاوت است. کارگزاران شرکت در مالزی فهرستی از خودروهای مختلف تحت پوشش برنامه به شما ارائه خواهند داد تا بتوانید بنا بر سلیقه و بودجه خود از میان آن ها انتخاب کنید.

ت) خودرو معاف از مالیات تنها بابت استفاده شخصی است و حداقل تا 5 سال قابل فروش و انتقال نمی باشد. چنانچه بخواهید این خودرو را به فروش برسانید، می بایست ابتدا مابه التفاوت مالیات را پرداخت نمایید تا وضعیت سند به خودروی عادی تبدیل شود و بتوانید آن را بفروشید.


7- مالیات بر درآمد

الف) دارندگان اقامت مالزی خانه دوم به طور کامل از مالیات بر درآمد با منشاء خارجی معاف اند.

ب) درآمدی که از محل تجارت شما در مالزی (به عنوان مثال ثبت شرکت در مالزی و فعالیت در آن) کسب می شود مشمول مالیات خواهد شد.

پ) قوانین مالیات بردرآمد و هم چنین مالیات شرکت ها در مالزی بسیار متنوع است. در مورد مسائل مالیاتی بهتر است پس از اخذ اقامت مالزی خانه دوم و در زمانی که تصمیم به راه اندازی کسب و کار گرفتید، با مشاورین رهیافت بین الملل در مالزی تماس و مشورت بگیرید.


8 – اشتغال، ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار

الف) استخدام در ارگان های رسمی تنها برای دارندگان اقامت مالزی خانه دوم که بیش از پنجاه سال دارند امکان پذیر است و صرفاً به صورت پاره وقت می باشد.

ب) ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار شخصی برای کلیه متقاضیان و همراهان تحت پوشش مجاز و آزاد است.

پ) در مورد نوع فعالیت شرکت، قوانین مختلفی وجود دارد. پس از ثبت شرکت، برخی فعالیت ها نیاز به اخذ مجوز های خاص دارند. برخی دیگر نیز حتماً باید درصدی از سهام شرکت را به شریک محلی انتقال دهند. در مورد کلیه این موارد، از ثبت شرکت تا نوع فعالیت و اخذ مجوزها و امور قانونی، کارگزاران رهیافت بین الملل نیل در مالزی ابتدا جلسات مشاوره کاملی برای شما ترتیب خواهند داد تا نسبت به کلیات و جزئیات کسب و کار در مالزی اشراف کامل پیدا کنید. پس از آن بنا بر نظر شما برای ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار در محل مناسب اقدام خواهد شد.

ت) داشتن یک طرح کسب و کار یا Business Plan  مناسب، شرط اجتناب ناپذیر راه اندازی هر نوع تجارت است. فارغ از این که چه میزان سرمایه در دست دارید، بهتر است ابتدا با مشاوره همکاران ما طرح جامعی برای کسب و کار خود برنامه بریزید و سپس به مراحل قانونی، ثبتی و اداری بپردازید.

ث) برای دارندگان اقامت مالزی خانه دوم، حداقل سرمایه ثبتی وجود ندارد. به این معنا که با هر بودجه و سرمایه اولیه ای می توانید ثبت شرکت انجام دهید. اما کسانی که می خواهند ویزای اقامتی خود را از طریق ثبت شرکت در مالزی تامین کنند، اجباراً باید حداقل یک میلیون رینگیت سرمایه شرکتی نشان دهند و بعدها نیز نسبت به نحوه ی مصرف این یک میلیون رینگیت به لحاظ مالیاتی پاسخگو باشند.